Wakacyjne turnusy terapeutyczne dla dzieci oraz młodzieży w Śląskim Centrum Rozwoju Dziecka - edycja 2023
Śląskie Centrum Rozwoju Dziecka proponuje wyjątkowe turnusy wakacyjne dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych (zespół dostosowany jest do danej grupy wiekowej oraz poziomu emocjonalno-społecznego) zorganizowane zgodnie z naszym mottem:
"Terapia szyta na miarę"
- Godziny:
sesja poranna (8:30 - 13:00)
sesja poranna (8:30 - 13:00)
Co zyskujesz
Uczestnikom proponujemy zróżnicowane i interesujące zajęcia terapeutyczne prowadzone przez doświadczonych specjalistów.
Stawiamy na zajęcia grupowe, podczas których dzieci mają okazję przebywać w gronie rówieśników, nawiązywać nowe znajomości i przyjaźnie.
Przy sprzyjającej pogodzie wychodzimy z zajęciami do naszego ogrodu.
Działamy od poniedziałku do piątku. Dzieciom zapewniamy zdrowe przekąski i napojeTerminy zajęć:
(Dotknij aby zarejestrować)
26 czerwiec - 30 czerwiec
godz 08:30 - 13:00
Cena turnusu 1990,00 zł
24 lipiec - 28 lipiec
godz 8:30 - 13:00
Cena turnusu 1990,00 zł
21 sierpień - 25 sierpień
godz 8:30 - 13:00
Cena turnusu 1990,00 zł
26 czerwiec - 30 czerwiec
Cena turnusu 1990,00 zł
24 lipiec - 28 lipiec
Cena turnusu 1990,00 zł
21 sierpień - 25 sierpień
Cena turnusu 1990,00 zł
A co znajdziecie w planie dnia ?
Między innymi
➙ Trening Umiejętności Społecznych
➙ Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne
➙ Warsztaty arteterapeutyczne z elementami dramy, plastyki i muzyki
➙ Indywidualne spotkania z psychologiem
➙ Terapię integracji sensorycznej SI
➙ Warsztaty kulinarne
➙ Dogoterapię
Oczywiście wszelkie działania terapeutyczne są okazją do dobrej zabawy
Trening Umiejętności Społecznych
Zajęcia TUS pomagają osobom łatwiej nawiązywać znajomości i przyjaźnie, otwierają je na świat. Przede wszystkim dzieci uczą się czerpać RADOŚĆ z kontaktu z innymi.
Pod przewodnictwem terapeuty uczestnicy uczą się, w jaki sposób odnaleźć się w różnorodnych sytuacjach codziennego życia. Praca opiera się przede wszystkim na odgrywaniu scenek, a każda sytuacja jest szczegółowo omawiana.
➙ Komu dedykowany jest TUS?
Dzieciom i młodzieży nieśmiałej, z trudnościami w sferze społecznej, z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i wszystkim tym, które chcą łatwiej nawiązywać i podtrzymywać znajomości.
Więcej informacji na temat TUS znaleźć można ☛ TUTAJ
Arteterapia
Arteterapia wyzwala drzemiące w dzieciach pokłady kreatywności, pozwala wyrazić, nazwać i zrozumieć własne emocje.
Zajęcia arteteraputyczne wykorzystują lecznicze oddziaływanie szeroko rozumianej sztuki. Sięgamy więc po działania plastyczne, muzykę, teatr, jak również literaturę i taniec. Uczestnicząc w spotkaniach, dzieci stają się twórcami i odbiorcami sztuki. Malują i rysują, lepią i rzeźbią, tańczą i odgrywają role, słuchają muzyki i tworzą ją, poznają terapeutyczną moc literatury. Sztuka to nieskończona skarbnica możliwości, z której nasi specjaliści czerpią pełnymi garściami.
➙ Dla kogo odpowiednie są zajęcia ateterapeutyczne?
Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że dla każdego. Sztuka oddziałuje terapeutycznie niezależnie od wieku i rodzaju problemów. Podpowiemy jednak, że są bardzo pomocne w przypadku dzieci zamkniętych w sobie, z zaburzeniami emocjonalnymi, mających problem z relacjami z otoczeniem. Sztuka jest doskonałym medium do wyrażenia siebie nawet bez użycia słów.
Na temat arteterapii możesz dowiedzieć się więcej ☛ TUTAJ
Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne
Ten rodzaj działań wspomaga dzieci w doskonaleniu kluczowych dla rozwoju sfer. Mowa tu między innymi o skupieniu uwagi, pamięci, logicznym myśleniu, motoryce małej i wielu innych aspektach. Harmonijny i prawidłowy rozwój tych funkcji przekłada się na płynne opanowanie tak ważnych umiejętności, jak pisanie, czytanie czy liczenie. Spotkania mogą mieć bardzo różnorodny charakter, bo w czasie nich sięgamy po każde działania prowadzące do osiągnięcia celu. Dzieci uczestniczą więc w grach i zabawach, zajęciach plastycznych, rysują i malują. Wszystko zależy od pomysłowości naszych prowadzących oraz potrzeb dzieci.
➙ Komu potrzebne są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?
Z pewnością potrzebne są wszystkim dzieciom, u których zdiagnozowano tzw. specyficzne problemy w uczeniu się, na przykład dysleksję. Również dzieci mające problemy z koncentracją uwagi, motoryką, pamięcią, orientacją przestrzenną wyniosą korzyści z zajęć.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych zapraszamy ☛ TUTAJ
Indywidualne spotkania z psychologiem
Spotkania z psychologiem pomagają dzieciom uporać się z różnego rodzaju wyzwaniami i trudnościami.
Działania w ramach Wakacyjnego Turnusu Terapeutycznego opierają się przede wszystkim na pracy w grupie. Wiemy jednak, że każda osoba, mała czy duża, potrzebuje również przestrzeni tylko dla siebie. Możliwość skupienia się na osobistych kwestiach dają indywidualne spotkania z naszym doświadczonym psychologiem. Pomoże on określić ewentualne trudności dziecka i zaproponuje działania służące ich rozwiązaniu. Zajęcia z psychologiem mają różny charakter, w zależności od potrzeb dziecka. Mogą mieć formę tradycyjnej rozmowy, ale również zabawy, rysowania i innych aktywności, będących punktem wyjścia do dalszej pracy.
➙ Komu przydadzą się spotkania z psychologiem?
Każdej osobie, które doświadcza mniejszych lub większych trudności w różnych sferach. Polecamy je dzieciom i młodzieży z zaburzeniami emocjonalnymi, ogólnorozwojowymi, z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej.
Więcej informacji o pracy z psychologiem znajdziesz ☛ TUTAJ
Terapia integracji sensorycznej SI
Terapia SI pozwala dzieciom odnaleźć się w świecie pełnym wielu informacji i bodźców.
To przede wszystkim praca ze zmysłami. Ich odpowiednie funkcjonowanie przekłada się bezpośrednio na funkcjonowanie mózgu i całego organizmu. Podczas zajęć SI wykwalifikowany terapeuta stymuluje zmysły dziecka poprzez ruch i zabawę. Dzięki temu zmysły rozwijają się w harmonijny i adekwatny do wieku sposób. Dzieci bardzo lubią zajęcia SI, które są dla nich okazją do ruchu i ekspresji.
➙ Dla kogo terapia SI?
Właściwe funkcjonowanie zmysłów to klucz do prawidłowego rozwoju każdego dziecka. Dlatego zarówno spontaniczna, jak i kierowana stymulacja sensoryczna wpływa pozytywnie na każdego malucha. Terapię SI polecamy dzieciom z zaburzeniami o podłożu neurologicznym, z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, z nieharmonijnym rozwojem sensorycznym i w wielu innych przypadkach.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na temat terapii SI ☛ TUTAJ
Dogoterapia
Kontakt z psem podczas dogoterapii wpływa pozytywnie na emocje dziecka. Pomaga niwelować napięcia i relaksuje, uczy empatii. Zabawa z psem jest również motywacją do szerzej zakrojonych działań terapeutycznych i leczniczych. Dogoterapia zawsze odbywa się pod przewodnictwem certyfikowanych prowadzących, wyłącznie w towarzystwie przeszkolonych psów. Zajęcia są w pełni bezpieczne i komfortowe dla uczestników.
Kto wyniesie korzyści z towarzystwa piesków?
Z pewnością każde dziecko doceni dobroczynny wpływ dogoterapii. Szczególnie polecana jest dzieciom z zaburzeniami emocjonalnymi, trudnościami w sferze społecznej, w zaburzeniach ze spektrum autyzmu.
Warsztaty kulinarne
Co dają dziecku warsztaty kulinarne? Oprócz dobrej zabawy, która sama w sobie jest rozwijająca, przygotowywanie posiłków daje mnóstwo innych możliwości. To przede wszystkim stymulacja zmysłów, tak ważna dla funkcjonowania dziecka. Oprócz tego doskonalone są takie sfery jak motoryka mała, umiejętność wykonywania poleceń, skupienie uwagi i wiele innych. Bardzo ważne dla dziecka jest poczucie sprawczości. Radość dziecka, które może pokazać rodzicom samodzielnie przygotowane danie, jest bezcenna!
Śląskie Centrum Rozwoju Dziecka serdecznie zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia w ramach Wakacyjnych Turnusów Terapeutycznych!