Terapia grupowa
Wydaje Ci się, że borykasz się z trudnościami, które nie dotyczą nikogo innego? Czujesz się osamotniony i niezrozumiany? Nie znasz nikogo, kto miałby za sobą doświadczenia takie jak Ty? A może to Twoje dziecko potrzebuje kontaktu z kimś o podobnych problemach? Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco - mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Najprawdopodobniej nie jesteś osamotniony w swojej sytuacji. Zapoznaj się z ofertą terapii grupowych, organizowanych w Śląskim Centrum Rozwoju Dziecka, pod czujnym i empatycznym okiem naszych terapeutów. Terapia grupowa może być tym wsparciem, którego potrzebujesz. Ty lub Twoje dziecko.
Terapia grupowa – na czym polega?
Terapia grupowa opiera się na systematycznych spotkaniach grupy osób, które łączy wspólny problem. Grupa liczy zwykle od kilku do kilkunastu osób. Grupie terapeutycznej przewodzi jeden lub dwóch terapeutów, których zadaniem jest czuwanie nad przebiegiem terapii, interakcjami między uczestnikami oraz ich bezpieczeństwem emocjonalnym i psychicznym.
Grupa otwarta i zamknięta
Grupy terapeutyczne mogą mieć charakter otwarty i zamknięty. W pierwszym przypadku terapia ma charakter ciągły, nowi uczestnicy dołączają w trakcie procesu terapeutycznego, wchodząc w interakcję z osobami o większym doświadczeniu. W drugim przypadku terapia ma określone ramy czasowe, liczba uczestników jest stała i nie dopuszcza się do niej nowych członków.
Terapia grupowa – zalety
Niewątpliwą zaletą terapii grupowej jest możliwość skonfrontowania swoich doświadczeń, emocji i odczuć z pozostałymi uczestnikami. Świadomość tego, że nie jest się osamotnionym w swym problemie, podnosi na duchu. Prócz tego członkowie grupy, zwłaszcza będący na różnym etapie terapii, czerpią od siebie doświadczenia dotyczące metod radzenia sobie z sytuacjami trudnymi. Ponieważ terapia grupowa opiera się na relacjach społecznych i konieczności komunikacji, jest doskonałym rozwiązaniem dla osób z zaburzonym funkcjonowaniem społecznym, z trudnościami w nawiązywaniu kontaktów i budowaniem relacji.
Terapia grupowa – wady
Terapia grupowa, mimo licznych zalet nie jest odpowiednia dla każdej osoby i każdego rodzaju problemu. Bywają bowiem przypadki, kiedy korzystniejsza dla pacjenta będzie interakcja pacjent – terapeuta. Nie każda osoba ma chęć i siłę, aby otworzyć się ze swoimi problemami przed grupą obcych sobie ludzi. Zdarzają się sytuacje, kiedy problem pacjenta jest tak skomplikowany, a przy tym obciążony takim ładunkiem emocjonalnym, że bezpieczniej jest pozostać w interakcji jedynie ze specjalistą. Dlatego przed przystąpieniem do niej, ewentualny uczestnik powinien indywidualnie spotkać się z terapeutą, który oceni jego specyficzną sytuację.