Terapia
logopedyczna oraz terapia neurologopedyczna
Szukasz informacji na temat logopedii? A może neurologopedii? Jeśli tak jest, oznacza to najprawdopodobniej, że u Twojego dziecka występują niepokojące Cię objawy. Dopiero co urodzone maleństwo ma problemy ze ssaniem? Niemowlę, któremu rozszerzasz dietę, nie potrafi żuć? Przedszkolak mówi mniej chętnie od swoich rówieśników? A może Twoje dziecko, pomimo rozpoczęcia nauki szkolnej, nadal „nie wyrosło” z wady wymowy? Jeśli mamy rację – zapraszamy do Śląskiego Centrum Rozwoju Dziecka. Tutaj znajdziesz najlepszych specjalistów w dziedzinie logopedii i neurologopedii na Śląsku. Oni pomogą Twojemu dziecku usunąć wszelkie bariery w porozumiewaniu się!
Zaburzenia mowy a ośrodkowy układ nerwowy
Zarówno terapia logopedyczna, jak i terapia neurologopedyczna mają wspólny cel – poprawę procesu porozumiewania się. Oba rodzaje terapii bazują na celowych i usystematyzowanych działaniach, opartych na uprzedniej szczegółowej diagnozie. Czym się od siebie różnią? W uproszczeniu można powiedzieć, że logopedia skupia się na zaburzeniach porozumiewania się, które nie wynikają z dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego. Z kolei przedmiotem zainteresowania neurologopedii, jako wyspecjalizowanej gałęzi logopedii, są właśnie te zakłócenia mowy, które mają związek z pracą ośrodkowego układu nerwowego.
Diagnostyka i terapia
Niezależnie od rodzaju terapii jest ona zawsze poprzedzona diagnozą, która opiera się nie tylko na specjalistycznych badaniach, ale w dużej mierze na wywiadzie z najbliższymi dziecka. Opiekunowie, jako osoby spędzające z dzieckiem większość czasu, są kopalnią wiedzy na jego temat. Dopiero po postawieniu diagnozy oraz odnalezieniu źródła problemów, opracowywany jest sposób terapii optymalny dla danego dziecka.
Kiedy należy udać się z dzieckiem do logopedy?
Na konsultację logopedyczną warto wybrać się, jeśli zauważymy, że rozwój mowy dziecka odbiega od przyjętych umownych etapów rozwojowych.
Dziecko do lat trzech
Już w okresie niemowlęctwa należy zwrócić uwagę, czy w drugim półroczu życia dziecko gaworzy. W późniejszym etapie, około pierwszego roku życia powinno już nie tylko gaworzyć, ale i wymawiać najprostsze, pojedyncze wyrazy, a także reagować na polecenia. Kolejne miesiące i lata życia dziecka powinny nieść ze sobą systematyczny i dynamiczny progres w zakresie rozwoju mowy. Jeśli jest on zahamowany, należy udać się do specjalisty.
Dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
Sygnałem alarmowym dla rodzica dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym powinny być problemy z wymową poszczególnych wyrazów, głosek i sylab, z płynnością mowy, jej tempem, logiką wypowiedz, nierozumieniem poleceń, itd.
Kiedy wybrać się do neurologopedy?
Do neurologopedy bywają kierowane dzieci po konsultacji z logopedą, który podejrzewa głębsze źródło problemów, leżące w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Wizytę u neurologopedy może zalecić również pediatra, neurolog, rehabilitant lub inny specjalista. Istnieje jednak grupa dzieci, która z założenia powinna od razu trafić na terapię do gabinetu neurologopedy.
Dzieci z grupy ryzyka
Do neurologopedy powinny trafić dzieci z grupy ryzyka, jak na przykład wcześniaki, niemowlęta karmione sondą, niemowlęta, których matki spożywały w okresie ciąży alkohol, zażywały narkotyki, dzieci u których wystąpiły problemu okołoporodowe.
Dzieci z zaburzonymi odruchami oralnymi
Pod opieką neurologopedy powinny znaleźć się noworodki, które mają problemy ze ssaniem oraz niemowlęta i dzieci mające trudności z gryzieniem, żuciem, przełykaniem, nietolerujące pokarmów o określonej konsystencji.
Dzieci z zaburzeniami i ich podejrzeniem
Z neurologopedą współpracować powinny osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, osoby ze wszelkimi zaburzeniami neurologicznymi, osoby z MPD, z zespołami i wadami genetycznymi, z afazją i jej podejrzeniem. Prócz tego konsultacji z neurologopedą wymaga dziecko, które nie próbuje komunikować się z otoczeniem, zarówno w sposób werbalny, jak i niewerbalny, nie szuka kontaktu z innymi, nie reaguje na swoje imię.